mala povijest znanstvenih čarolija

Ideja o Znanstvenim čarolijama javila se od strane sadašnje studentice 2. godine diplomskog studija kemije, Mateje Vlatković. Prve radionice održane su u dječjem vrtiću Sunčana u travnju 2010. godine na kojima su djeca naučila što su polimeri, koliko je zapravo veliko Sunce i kakva se kemija krije u kuhinji. Ubrzo nakon prvih radionica u vrtićima, u lipnju je uslijedio posjet SOS Dječjem selu Ladimirevci gdje je tijekom dva dana održano desetak radionica iz biologije i kemije.
Od svega nekoliko studenata kemije s početka projekta ubrzo smo narasli na tridesetak članova koji su studenti Biološkog, Kemijskog i Fizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.
Tijekom 2010. i 2011. godine imli smo uspješnu suradnju s još 13 dječjih vrtića: “Različak”, “Špansko”, “Mali princ”, “Budućnost”, “Kapljica”, “Medveščak”, “Srednjaci” “Trešnjevka”, "Nemo", "Jarun", “Alkar”, “Bili cvitak” i “Potočnica” te OŠ “Gornja Vežica” iz Rijeke. Ukupno je održano oko 50 radionica na kojima je sudjelovalo preko 750-ero djece.
Također smo sudjelovali na Podvelesajmu znanosti održanom 27. siječnja 2011. u prostorijama Teatra &TD, na Festivalu znanosti održanom 11.-15. travnja 2011. u Sinju i na manifestaciji "15. Dani vrtića" u svibnju 2011. godine u organizaciji Grada Zagreba.

ciljevi

Osim popularizacije znanosti, cilj Znanstvenih čarolija je poticanje volonterskog duha među studentskom populacijom našeg fakulteta. Iako cijenjeno, volonterstvo je i dalje iznimka, a ne pravilo. Sat vremena provedenih s djecom u otkrivanju sasvim novog svijeta znanosti, pokusa i znanstvenih čarolija za nas je neprocjenjiv doživljaj i iskustvo. Uz činjenicu da djeci prenosimo dijelić svoga znanja i mi naučimo mnogo toga. Tako se nerijetko studenti iz vrtića vraćaju pjevajući pjesmice koje su naučili (Moja lopta to je, zelene je boje!) ili prepričavajući razgovore koje su vodili s djecom.
Uz volonterstvo, jedan od ciljeva Znanstvenih čarolija je suradnja i međusobno povezivanje studenata PMF-a s različitih odsjeka u zajednički projekt u koji će biti uključeni svi odsjeci našeg fakulteta jer se povećanjem interdisciplinarnosti stvaraju nove ideje i načini kako djeci približiti znanost.

radionice

Kako djetetu objasniti što je polimer, kiselina, baza, bakterija ili satelit? Zvuči jednostavno, ali vjerujte nam, nije! Zato svaka radionica započinje pričom i igrom, kojima djeci pokušavamo približiti pojmove o kojima ćemo tog dana pričati. Polimeri se objašnjavaju uz pomoć Lego kockica, o ljudskom tijelu učimo uz pomoć memory-a, a filtriranje vode objašnjava se igrom u kojoj svaka osoba ima svoju ulogu (šljunak, ugljen, vata, voda, itd.). Nakon toga slijedi pravi posao – pokusi! Cilj radionica je da djeca samostalno ili uz malu pomoć studenata izvedu svoje pokuse, te kroz njih dođu do zaključaka je li gušće ulje ili voda, ima li života ispod naših noktiju te kako nastaju baloni od sapunice.
Uz radionice koje se održavaju svakog tjedna, Znanstvene čarolije također rade na svojoj prepoznatljivosti u javnosti pa smo tako sudjelovali na simpoziju „125 godina komunikacije i popularizacije znanosti u javnosti“ održanom 9. i 10. prosinca u Zagrebu u organizaciji Hrvatskog prirodoslovnog društva. Također, nalazimo se i na sveprisutnoj društvenoj mreži - Facebook-u, gdje redovito ažuriramo našu stranicu.
Za sve koji su zainteresirani i željeli bi se pridružiti Znanstvenim čarolijama, možete nas kontaktirati putem naše Facebook stranice ili e-mail adrese znanstvene.carolije@hkd.hr .